- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Cnc Plasma Cutting Machine For Profile Cutting
Cnc Plasma Cutting Machine For Profile Cutting
Our product range includes a wide range of mild steel cnc table type plasma cutting machine.
Mild Steel CNC Table Type Plasma Cutting Machine
Product Price: Rs 7,70,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Cutting Thickness | 30 mm |
| Table size | customize |
| Power Source | Three Phase |
| Plasma power | 200 A |
| Cooling Type | Water |
| Max mild steel cut | 40 mm |
| Automation Grade | Fully-automatic |
| Voltage | 380 V |
| Mounting Type | Table Top |
| Material | Mild Steel |
| Max Cutting Thickness | 20 mm |
| Power | 800 W |
| Machine Capacity | 7000 mm/min |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | DRD Engineers |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Usage/Application | Automotive Industry |
We are engaged in offering CNC Profile Cutting Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback