- Home
- »
- Our Product Range
- »
- CNC Router Machine
CNC Router Machine
Our range of products include 8kw cnc router machine, 10kw cnc router machine, 12kw cnc router machine and 6kw cnc router machine.
8kW CNC Router Machine
Product Price: Rs 5,60,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Working Area (feet x feet) | 2 x 3 |
| Cutting Thickness | 20 mm |
| Application | Wood, Acrylic, MDF, Aluminium, Signage, Stone |
| Spindle Power | 8 kW |
| Machine Type | 3 Axis |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
We are engaged in offering 8kW CNC Router Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10kW CNC Router Machine
Product Price: Rs 6,30,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 4 |
| Cutting Thickness | 25 mm |
| Application | Signage, Acrylic, Aluminium, Stone, MDF, Wood |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Automation Grade | Fully-automatic |
| Power | 10 kW |
| Voltage | 280 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering 10kW CNC Router Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12kW CNC Router Machine
Product Price: Rs 6,70,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Cutting Thickness | 30 mm |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| Application | Aluminium, MDF, Signage, Stone, Wood, Acrylic |
| Spindle Power | 12 kW |
| Automation Grade | Fully-automatic |
| Voltage | 380 V |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | 3 Axis |
| Phase | Three Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
6kW CNC Router Machine
Product Price: Rs 5,50,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Working Area (feet x feet) | 1.5 x 1.5 |
| Application | Aluminium, MDF, Stone, Signage, Wood, Acrylic |
| Spindle Power | 6 kW |
| Machine Type | 3 Axis |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Body Material | Mild Steel |
| Brand | DRD Engineers |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Thickness | 18 mm |
| Job Material | Wood, Foam Board, Acrylic |
We are engaged in offering 6kW CNC Router Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback