- Home
- »
- Our Product Range
- »
- CNC Router Wood Carving Machine
CNC Router Wood Carving Machine
Our product range includes a wide range of 4.5kw cnc router wood carving machine.
4.5kW CNC Router Wood Carving Machine
Product Price: Rs 4,50,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| XY Axis Working Area | 300 x 300 mm |
| Working Area | 1300×2500 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Application | 3D Carving |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Axis Count | 3 Axis |
| Supported Material | Plywood, MDF, PVC, Teak Wood, Acrylic |
| Job Material | Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Phase | Three Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback