- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Dual Head CNC Router Engraving Machine
Dual Head CNC Router Engraving Machine
We are a leading Manufacturer of 3.5kw dual head cnc router engraving machine from Pune, India.
3.5kW Dual Head CNC Router Engraving Machine
Product Price: Rs 5,70,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Working Area | 1300×2500 mm |
| X-Y Axis Working Area | 300 x 300 mm |
| Working Area (feet x feet) | 4 x 8 |
| Torch Type | Routar Spendal |
| Axis Count | 3 Axis |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 1500 Kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | DRD Engineers |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Model Name/Number | 1325 |
We are engaged in offering 3.5kW Dual Head CNC Router Engraving Machine to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback