- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Hypertherm Plasma Cutter
Hypertherm Plasma Cutter
Manufacturer of a wide range of products which include 20mm hypertherm plasma cutter.
20mm Hypertherm Plasma Cutter
Product Price: Rs 6,50,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Model | Powermax105 |
| Output Current | 105 A |
| Fuel Gas Type | Air |
| Torch Type | Plasma Torch |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Max Cutting Thickness | 20 mm |
| Cutting Width | 10 mm |
| Max Cutting Speed | 2000 mm/min |
| Weight | 250 Kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Hypertherm |
| Model Name/Number | Powermax 105 |
| Corrosion Resistant | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback